Nieznane właściwości srebra – srebrzenie materiałów

Nieznane właściwości srebra – srebrzenie materiałów

Srebrzenie materiałów jest coraz bardziej powszechne, właśnie ze względu na właściwości srebra. Srebro, tak jak i inne metale szlachetne, wykazuje dobre właściwości zdrowotne. Między innymi dlatego biżuteria z niego wykonywana jest tak popularna.

Okazuje się że srebro wykazuje działanie antyseptyczne, co czyni go jednym z naturalnych antybiotyków. Badania dowiodły, że niszczy około 650 rodzai bakterii chorobotwórczych, wykazuje działanie grzybobójcze i chroni przed wirusami. Co ciekawe, ciemnienie lub jaśnienie srebra z czasem jego noszenia może zasygnalizować nam problemy zdrowotne. Zmiana barwy srebra to efekt jego reakcji ze składnikami potu. Ciemnienie spowodowane jest problemami endokrynologicznymi, a jaśnienie nieprawidłowościami ze strony układu moczowego.

Srebrzenie w przemyśle

W przemyśle jubilerskim często stosuje się srebrzenie materiałów, dzięki czemu sztuczna biżuteria uzyskuje lepsze właściwości wytrzymałościowe oraz bardziej estetyczny wygląd.  Srebrzenie jest również wykorzystywanie przy produkcji luster.

  • Srebrzenie miedzi (bezprądowe)

Chemiczne srebrzenie miedzi i jej stopów, polega na wykorzystaniu reakcji wymiany chemicznej. Cały proces prowadzi się w roztworach cyjankowych. Otrzymane powłoki srebrne są bardzo cienkie (0,02 do 0,5 μm). Powłoki te znalazły zastosowanie głównie w galwanoplastyce, przy nakładaniu warstw dzielących. Rzadziej stosuje się je w przemyśle dekoracyjnym, a w jeszcze rzadziej w elektronice. Cechą charakterystyczną srebrzenia, jest wolne osadzanie się srebra na powierzchni materiału, co pozwala uzyskać bardzo zwarte powłoki o dobrej jakości. Niekiedy można uzyskać nawet błyszczącą powierzchnię ze srebra, głównie dlatego że odzwierciedla ona bardzo dokładnie kształt podłoża na którym osadza się srebrna warstewka.

Przeznaczone do srebrzenia przedmioty, po uprzednim odtłuszczeniu i aktywowaniu umieszcza się w kąpieli chemicznej. Składa się ona z chlorku srebra (AgCl 7 g/dm3) i cyjanku sodu (NaCN 20 g/dm3). Proces przebiega w temperaturze 30 – 40oC.

Oprócz reakcji wymiany chemicznej, stosuje się też reakcje redukcji. Srebrzenie poprzez redukcję chemiczną znalazło zastosowanie w srebrzeniu przedmiotów niemetalicznych. Przed przystąpieniem do srebrzenia, przedmiot należy jednak dokładnie przygotować. Polega to na odtłuszczeniu przedmiotu oraz jego wytrawieniu. Od tych czynników zależy dobre przyleganie powłoki do powierzchni.

Srebrzenie przedmiotów niemetalowych, (najczęściej szkła) wykorzystuje się w produkcji luster oraz szklanych bombek choinkowych.

Metody srebrzenia:

  • metoda formaldehydowa
  • metoda cukrowa
  • metoda trójetanolaminowa
  • metoda winianowa
  • metoda hydrazynowo – glioksalowa

Srebrzenie galwaniczne (prądowe)

Służy do nakładania srebrnych powłok na wyroby z miedzi oraz jej stopów. Materiał przeznaczony do srebrzenia należy oczywiście odpowiednio przygotować. W tym celu przeprowadza się szlifowanie, polerowanie, odtłuszczanie i trawienie. Dopiero tak przygotowany przedmiot umieszcza się w kąpieli cyjankowej. Najlepiej gdy anodami są dwie blaszki z czystego srebra. Gęstość prądu powinna wynosić od 0,1 do 0,2 A/dm2 powierzchni pokrywanego materiału.

Udostępnij to!