Srebrzenie miedzi w motoryzacji

Srebrzenie miedzi w motoryzacji

Części samochodowe zawsze narażone są na liczne uszczerbki techniczne. Dlatego tak ważne jest srebrzenie miedzi oraz różnorodnych stopów metali, obecnych w przeróżnej postaci w każdym samochodzie.

Tego rodzaju procesy zastosowane w dziedzinie motoryzacji zdecydowanie przedłużają żywotność i przydatność określonych części samochodowych. Wchodzić one mogą w skład silnika, układu kierowniczego, podwozia i innych stref w samochodzie. Wiadomo, że liczne śruby i sporniki metalowe, za pomocą których mocowane są poszczególne części samochodowe, dłużej przetrwają. Pod warunkiem, jeśli zastosujemy w nich proces srebrzenia. Przełoży się to nie tylko na większą funkcjonalność całego pojazdu, ale także na jego walory estetyczne. Nie ma nic bardziej irytującego, niż zauważanie po niedługim czasie eksploatacji, że poszczególne części samochodu są zardzewiałe. Widzimy zatarcia, na granicy prawidłowego funkcjonowania pod kątem technicznym. Wystarczy przez długi czas ignorować taki stan sytuacji i już nietrudno o wypadek.

Dlaczego przeprowadza się srebrzenie miedzi?

Przeprowadzany proces pod srebrzenie miedzi ma na celu ochronić w naszym samochodzie wszystko, co najdelikatniejsze. Wiele jest elementów narażonych na uszczerbki oraz zniszczenia. Nawet najbardziej oszczędzany samochód kiedyś zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Zaczynają być w nim widoczne ślady eksploatacji. Srebrzenie elementów miedzianych w samochodzie nie ma zatrzymać śladów po użytkowaniu samochodu, bo jest to po prostu niemożliwe.

Srebrzenie ma za zadanie spowolnić całość procesów zużycia delikatnych wbrew pozorom układów działania w samochodach. W warunkach podwyższonej wilgoci wszystko, co w naszym samochodzie narażone jest na rdzewienie, w szybkim tempie zmienia swój stan techniczny. A przecież śruby łączące układy w naszych samochodach mają wpływ na bardzo wiele rzeczy. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kontroli stanu pojazdu, by na czas oddać go do remontu. Jednym z jego etapów może być właśnie srebrzenie poszczególnych części, np. silnika.

Ile kosztuje srebrzenie miedzi?

Cena za usługę srebrzenia miedzi może być bardzo różna, ponieważ każdy mechanik lub galwanotechnik ma zazwyczaj ustaloną swoją własną stawkę za usługę. Srebrem pokrywać można materiały metalowe z powłoką ochronną różnej grubości. Czasami dla ochrony danej powierzchni wystarczy niewielka warstwa srebra. To w praktyce wypada względnie tanio. Na grubszą warstwę srebra w celach ochrony materiału metalowego, stopowego, trzeba już nieco większych kosztów. Warto je ponosić bo osrebrzenie poszczególnych elementów w samochodach czy maszynach jest po prostu zbawienne dla długotrwałego użytkowania.

Po dokonaniu całego procesu zapomnieć można o zatarciu elementów silnika oraz zniszczeniu części maszynowych odpowiedzialnych za eksploatację poszczególnych układów. W zależności, czy chcemy poddać srebrzeniu niewielki element, czy też dużą powierzchnię, ceny za tego typu usługę wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Konkurencyjne stawki na rynku zachęcają wszystkich chętnych do przeprowadzenia analiz przed podjęciem decyzji.

Udostępnij to!